More

9 Μαρτίου: Η μαγική βραδιά του Αντώνη Αντωνιάδη

Γκούντισον Παρκ: 9 Μαρτίου 1971, στις 9 το βράδυ, 9 λεπτά πριν το 90′, ο Αντώνης Αντωνιάδης με το 9 στην πλάτη, πετυχαίνει το 9ο γκολ του στη διοργάνωση. Αυτή η βραδιά χαρακτηρίστηκε ως η βραδιά του αριθμού 9.

Γράφει: Ο Σάκης Θεοδωρόπουλος

Παναθηναϊκός ομάδα 1970-1971Παναθηναϊκός ομάδα 1970-1971

Η σεζόν 1970-1971, είναι μια σεζόν-ορόσημο για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (Τσάμπιονς Λιγκ), αποτελώντας την μοναδική ελληνική ομάδα, που έχει πετύχει αυτό το μοναδικό επίτευγμα, κόντρα στον πανίσχυρο Άγιαξ, του Γιόχαν Κρόιφ.

Προπονητής της ομάδας, ήταν ο θρύλος του ουγγρικού ποδοσφαίρου, που έλαμψε ως ποδοσφαιριστής με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Συνταγματάρχης Φέρεντς Πούσκας, αρχηγός ήταν ο “Στρατηγός” Μίμης Δομάζος και βασικός επιθετικός ο επονομαζόμενος “Ψηλός”, Αντώνης Αντωνιάδης.

Το ρόστερ επίσης απαρτιζόταν από τον φύλακα άγγελο του τριφυλλιού, τον  Τάκη Οικονομόπουλο, γνωστός και ως “Πουλί”, τους αμυντικούς Αριστείδη Καμάρα, Φραγκίσκο Σούρπη, Άνθιμο Καψή, Γιώργο Βλάχο, και τους μέσους Χάρη Γραμμό, Τότη Φυλακούρη και Κώστα Ελευθεράκη.

Ο σημαντικός αγώνας του Παναθηναϊκού με την Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ

Μίμης Δομάζος, Άλαν Μπολ ΤζούνιορΜίμης Δομάζος, Άλαν Μπολ Τζούνιορ

Σαν σήμερα στις 9 Μαρτίου του 1971… τα πέντε 9άρια του Αντώνη Αντωνιάδη έγραψαν ιστορία. Στις 9 του μήνα, στις 9 το βράδυ ακριβώς, 9 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, το Νο9… στον αγώνα που έδινε ο Παναθηναϊκός στην Αγγλία κόντρα στην Έβερτον πέτυχε κάτι το μοναδικό!

Ο Αντώνης Αντωνιάδης άνοιξε το σκορ στο 81ο λεπτό, 9′ δηλαδή πριν από το τέλος, με τα «ζαχαρωτά» να ισοφαρίζουν στο 90′, σε ένα γκολ βέβαια που ακόμη και οι αγγλικές εφημερίδες την επόμενη ημέρα παραδέχτηκαν πως δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς υπήρχε φάουλ στον Τάκη Οικονομόπουλο.

Το γκολ αυτό ευτυχώς δεν στοίχισε στους «πράσινους» που με το 0-0 της ρεβάνς της Λεωφόρου στις 24 Μαρτίου, πήραν την επική πρόκριση για τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!

Αυτό που έμεινε στην ιστορία, όμως, από εκείνη την αναμέτρηση είναι η απίστευτη σύμπτωση με τα πέντε 9άρια στο γκολ του «ψηλού» του Παναθηναϊκού Αντώνη Αντωνιάδη.

Ο Αντωνιάδης σκόραρε 9 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, σημειώνοντας το 9ο προσωπικό του τέρμα στη διοργάνωση, το ρολόι έδειχνε 9, το ημερολόγιο 9 Μαρτίου, κι όλα αυτά με το 9 στην πλάτη!

Ένα από τα αξιοσημείωτα εκείνης της εποχής, είναι ότι στο πλευρό της «πράσινης» επιτυχίας βρέθηκε ο τότε αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού (σ.σ. ο οποίος αργότερα έγινε πρόεδρος), Νίκος Γουλανδρής. Ο κ. Γουλανδρής είχε επαγγελματικές υποχρεώσεις στο Λονδίνο και γιόρτασε μαζί με την «πράσινη» αποστολή καλύπτοντας, μάλιστα, τα έξοδα του εορτασμού που είχαν στήσει οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού σε κέντρο διασκέδασης στην πρωτεύουσα της Αγγλίας!

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Παναθηναϊκού, ξεκίνησε στις 16 Σεπτεμβρίου του 1970, από το Λουξεμβούργο, κόντρα στην αδύναμη Ζενές. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Αντωνιάδη, έπειτα από ασίστ του Τότη Φυλακούρη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Ντιτζενόβα και στο 27′ ο διαιτητής ακυρώνει γκολ του τριφυλλιού. Ο “Ψηλός”, παίρνει το αίμα του πίσω και με δυνατό σουτ στο 35′ σκοράρει και χαρίζει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Στη ρεβάνς της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το εμφατικό 5-0. Ο Αντώνης Αντωνιάδης, ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής των πρασίνων, καθώς πέτυχε 4 γκολ, ένα γρήγορο χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο (27′, 30′, 37′) και ένα στο δεύτερο ημίχρονο !!!

Αφού πέρασε το εμπόδιο της Ζενές, στον δεύτερο γύρο, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Η ομάδα από την Τσεχοσλοβακία, είχε κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων το 1969 και αποδείχθηκε ένας εύκολος αντίπαλος για την ομάδα του Πούσκας. Ο Δομάζος άνοιξε το σκορ από το 3′, έπειτα από ασίστ του Φυλακούρη.