More

Δημοπρατείται η μπάλα του τελικού του Μουντιάλ – Το ποσό
    Δ

Η μπάλα του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου στο Κατάρ θα δημοπρατηθεί τον Ιούνιο, με τις εκτιμήσεις να δείχνουν πως θα πωληθεί έναντι ακόμα και 226.000 ευρώ.

Ο τελικός στο Κατάρ ήταν ένας από τους πλέον αξιομνημόνευτους όλων των εποχών με την Αργεντινή να κερδίζει τη Γαλλία με 4-2 στα πέναλτι ύστερα από τη γεμάτη αγωνία ισοπαλία 3-3.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, προτού ο Κιλιάν Εμπαπέ εμπνεύσει την αντεπίθεση της Γαλλίας, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό και οδηγώντας σε ισοπαλία και παράταση. Στη συνέχεια εκτέλεσε πέναλτι στο 118ο λεπτό για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του και να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 3-3, αφού ο Λιονέλ Μέσι είχε φέρει την Αργεντινή μπροστά με 3-2. Η «Αλιμπισελέστε» θριάμβευσε στα πέναλτι και ο «Μεσσίας» σήκωσε το πρώτο του Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο οίκος δημοπρασιών Graham Budd Auctions αναμένεται να πουλήσει την μπάλα, η οποία έχει χαρακτηριστεί μία από τις καλύτερες στην ιστορία του θεσμού, σε λίγους μήνες.

Η δημοπρασία θα γίνει διαδικτυακά από τα γραφεία του οίκου στο Νορθάμπτον και έχει ήδη εκφραστεί ενδιαφέρον απ΄όλο τον κόσμο. Πιστεύεται ότι η μπάλα θα πουληθεί μεταξύ 180.000 με 226.000 δολάρια. Άγνωστος άνδρας είχε κερδίσει την μπάλα σε έναν διαγωνισμό και εξήγησε πως δεν μπορούσε να πιστέψει ότι ήταν αυτός ο τυχερός.

«Μπήκα στον διαγωνισμό χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα, αλλά όταν έμαθα ότι κέρδισα, αλήθεια πίστεψα πως θα ουρλιάξω. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν αλήθεια ακόμα και όταν έφτασε η μπάλα» είπε. Όσον αφορά στα χρήματα δεν διευκρίνισε πώς θα τα ξοδέψει και αρκέστηκε να πει πως «θα αλλάξουν τη ζωή μου».

Ο επικεφαλής του οίκου δημοπρασιών, Ντέιβιντ Κόνβεϊ, σημείωσε πως πρόκειται για «ένα συναρπαστικό και σημαντικό κομμάτι της πρόσφατης ιστορίας του ποδοσφαίρου, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη διαμάχη γύρω από το ίδιο το τουρνουά».