More

Πολύ σκληρός για να… χάσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Πολύ σκληρός για να… χάσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος μετά απο έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 32 λεπτά, επικράτησε του Φακούντο Ντίαζ Ακόστα με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 7-6 (10-8)) πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή αφού είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Ο Έλληνας τενίστας συνεχίζει στην ημιτελική φάση του Όπεν της Βαρκελώνης, εκεί όπου θα συναντήσει τον νικητή της αναμέτρησης Ντούσαν Λάγιοβιτς – Άρθουρ Φιλς.

Το παιχνίδι ήταν εξαντλητικό για τους παίκτες με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες. Το πρώτο σετ πήρε ο Αργεντινός τενίστας επικρατώντας με 6-4, ενώ έβγαλε ενέργεια και δυναμικότητα στο παιχνίδι του, καθιστώντας σαφές ότι δεν ήταν πρόθυμος να παραιτηθεί. Ο Έλληνας άσσος όμως βρήκε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, «απαντώντας» με νίκη στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 6-3.

Έτσι η αναμέτρηση κρίθηκε στο 3ο και τελευταίο σετ, με τους δύο τενίστες να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση και να οδηγούν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Ακόμα και εκεί όμως ο αγώνας ήταν… θρίλερ, με τον Ντίαζ Ακόστανα προηγείται 5-2, τον Τσιτσιπά να κάνει το comeback και να προηγείται με 6-5, και τον Αργεντινό να βρίσκεται έναν πόντο μακριά από την νίκη (7-6).

Η ψυχραιμία και η κλάση του Στέφανου Τσιτσιπά φάνηκαν την κρίσιμη στιγμή καθώς κατάφερε να κερδίσει με 10-8 και να περάσει στα ημιτελικά του «Barcelona Open» με εμφατικό τρόπο.