More

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα…και στο τέλος νικήτρια την Παναχαϊκή

Για την 6η αγωνιστική της Superleague 2, η Παναχαϊκή επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω στην Αγυιά. Σκόρερ του παιχνιδιού ήταν στο 79’ ο Μυτίδης, μετά από εξαιρετική ασίστ με ψαλιδάκι του Τριμμάτη. Έτσι η Παναχαϊκή επέστρεψε στις νίκες, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς κόντρα σε έναν δυνατό και δύσκολο αντίπαλο.

Με το καλησπέρα το Αιγάλεω έγινε απειλητικό, όταν στα 20 δευτερόλεπτα, ο Μπαστιανός έκανε το σουτ, όμως ο Θεοδωράκης μπλόκαρε σταθερά. Μετά από αυτή την ευκαιρία των φιλοξενούμενων, η Παναχαϊκή ανέβασε ρυθμό και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Η μεγάλη ευκαιρία, και η πρώτη της στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 41’ όταν ο Καρακλάϊτς έκανε την προβολή μετά από σέντρα του Στεργίδη, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε το δεξί δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν εντελώς διαφορετικά, ασκώντας πίεση από το πρώτο δευτερόλεπτο. Μάλιστα στο 50’ έχασαν μια καλή ευκαιρία για το 1-0, όταν ο Μυτίδης έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, έπειτα από άτσαλο διώξιμο της άμυνας, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.  Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους στο τελευταίο εικοσάλεπτο, και στο 79’ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Τριμμάτης έκανε μια φανταστική ασίστ με ψαλιδάκι, με τον Μυτίδη να την υποδέχεται και να πλασάρει ιδανικά για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα το ματς έγινε ροντέο και διακόπηκε, καθώς βρέθηκε καπνογόνο στους φιλάθλους της Παναχαϊκής από τους φιλοξενούμενους, και στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έγιναν ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο, με τους διαιτητές να μην μπορούν να αντιδράσουν διαφορετικά. Παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν άργησε να ξανά αρχίσει, και οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να ανεβάσουν την πίεση τους, έτσι ώστε να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.